Awards

  1. Dr. Manasi Shinde– 4th Rank  - Final BHMS – MUHS – Merit Certificate Winner
  2. Gold Medal Winner – Dr. PralhadVadgavkar Medal – Dr. Manasi Shinde – Final BHMS combined highest total marks in Homoeopathic Organon + Materia Medica + Homoeopathic Repertory
  3. Dr. Devanshi Katira– Summer 15 – Highest in Case Taking and Repertory in MUHS – Merit Certificate Winner
  4. Fatimah Patel secured 3rd Rank in Maharashtra University of Health Sciences in Winter 2015. She also secured the Highest Marks in the University in the subject of Pathology and Microbiology.

Summer 2015 and Winter 2015

Merit List

Scholarships and Awards

Distinction Holders

Intercollege Prize Winners

MERIT LIST OF STUDENTS EXAM - SUMMER 2014 & WINTER 2014 EXAM

NAME OF THE STUDENT

YEAR

EXAM APPEARED

RANK

Khan Moiza Ayub

I Yr.

Winter 2015

I

Jariwala Khatija Khozema

I Yr.

Winter 2015

II

Jaising Sheetal Kamal

I Yr.

Winter 2015

III

Patel Fatimah Arif

II Yr.

Winter 2015

I

Syed Saadia Shahnawaz

II Yr.

Winter 2015

II

Mehta Bhoomi Amit

II Yr.

Winter 2015

III

Ansari Mariya Aejaz

III Yr.

Winter 2015

I

Sayyed Irshad Ahmed

III Yr.

Winter 2015

II

Panchal Vidhi Manubhai

III Yr.

Winter 2015

III

Shinde Manasi Ashok

IV Yr.

Winter 2015

I

Joshi Rajal J.

IV Yr.

Winter 2015

II

Jain Nidhi Nagraj

IV Yr.

Winter 2015

III

Bhagat Rashima

II Yr.

Summer 2015

I

Anerao Rutikesh Ravindra

II Yr.

Summer 2015

II

Vora Kanchan Jaising

II Yr.

Summer 2015

III

Pednekar Pranjali C

III Yr.

Summer 2015

I

Shaikh Neha Nissar

III Yr.

Summer 2015

II

Paradkar Bhagyashree

III Yr.

Summer 2015

III

Arya Hetashvi Pravin

IV Yr.

Summer 2015

I

Bhandari Mayna Mahesh

IV Yr.

Summer 2015

II

Katira Devanshi Manoj

IV Yr.

Summer 2015

II

Desai Vidhi Parag

IV Yr.

Summer 2015

III

 

SCHOLARSHIPS AND AWARDS

Late Dr. D. S. Phatak’s Scholarship

Miss Joshi Rajal Jagdish: Highest in Materia Medica in IV BHMS held in Winter 2015
Miss Shinde Manasi Ashok: Highest in Repertory in IV BHMS held in Winter 2015

Zorastrian Homeopathic Pharmacy

Miss Dali Veda Dilip: Highest in Pharmacy in I BHMS held in Winter 2015

Dr. Sarabhai Homeopathy Foundation Scholarship

Miss Joshi Rajal Jagdish: Highest in Materia Medica in IV BHMS held in Winter 2015

Late Late Mrs. Madhur Goel Scholarship

Miss Shinde Manasi Ashok: Highest in Organon in IV BHMS held in Winter 2015
Miss Jain Prachi Ravindra: Highest in Organon in IV BHMS held in Summer 2015

Late Shri Manohar Santwani Scholarship

Miss Ambekar Aashita Bhalchandra: Highest in Materia Medica in I BHMS held in Winter 2015
Miss Sayed Shezin Zubair: Highest in Materia Medica in I BHMS held in Summer 2015

 

Rotary Club of Bombay- West – Dr. M. I. Patel Scholarship – I BHMS

NAME OF THE STUDENT

EXAM APPEARED

RANK

Khan Moiza Ayub

Winter 2015

I

Jariwala Khatija Khozema

Winter 2015

II

Jaising Sheetal Kamal

Winter 2015

III

 

Late Bhagubhai Kashibhai Patel – II BHMS

NAME OF THE STUDENT

EXAM APPEARED

RANK

Patel Fatimah Arif

Winter 2015

I

Syed Saadia Shahnawaz

Winter 2015

II

Mehta Bhoomi Amit

Winter 2015

III

 

Bansarilal Jugalkishore Agarwal Charity Trust - III BHMS

NAME OF THE STUDENT

EXAM APPEARED

RANK

Ansari Mariya Aejaz

Winter 2015

I

Sayyed Irshad Ahmed

Winter 2015

II

Panchal Vidhi Manubhai

Winter 2015

III

 

Surajba Charitable Trust - IV BHMS

NAME OF THE STUDENT

EXAM APPEARED

RANK

Shinde Manasi Ashok

Winter 2015

I

Joshi Rajal J.

Winter 2015

II

Jain Nidhi Nagraj

Winter 2015

III

 

DISTINCTION HOLDERS

YEAR

SUBJECT

NAME OF STUDENT

EXAM

I BHMS

Anatomy

Khan Moiza Ayub

Winter 2015

I BHMS

Anatomy

Binju Aradhya

Winter 2015

I BHMS

Anatomy

Nandwana Pavitra

Summer 2015

I BHMS

Anatomy

Sayed Shezin Zubair

Summer 2015

I BHMS

Pharmacy

Dali Veda Dilip

Winter 2015

I BHMS

Pharmacy

Adhikari Mugdha

Winter 2015

I BHMS

Pharmacy

Malde Pooja Prakash

Winter 2015

I BHMS

Pharmacy

Nandwana Pavitra

Summer 2015

I BHMS

Materia Medica

Shah Hetal

Winter 2015

I BHMS

Materia Medica

Ambekar Aashita

Winter 2015

I BHMS

Organon of Medicine

Pillai Lakshmi

Winter 2015

II BHMS

Pathology

Patel Fatimah Arif

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Patel Fatimah Arif

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Ghone Mohsina Iqbal

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Sayed Saadia Shahnawaz

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Aarti Gala

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Goryawala Tasneem

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Gupta Radhika P

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Soni Aamena Shabbir

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Agashiwala Disha

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Sarode Himani

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Momaya Harshita

Winter 2015

II BHMS

Forensic Medicine

Bhagat Rashima

Summer 2015

III BHMS

Gynecology

Ansari Mariya Aejaz

Winter 2015

III BHMS

Materia Medica

Ansari Mariya Aejaz

Winter 2015

IV BHMS

Materia Medica

Joshi Rajal Jagdish

Winter 2015

IV BHMS

Materia Medica

Shinde Manasi Ashok

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Shinde Manasi Ashok

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Joshi Rajal Jagdish

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Mulla Arshia

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Rubina Mohammed

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Shah Megha

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Mehta Manasi

Winter 2015

IV BHMS

Repertory

Katira Devanshi Manoj

Summer 2015

IV BHMS

Community Medicine

Athlaye Soniya

Winter 2015

IV BHMS

Community Medicine

Rane Digvijay

Winter 2015

 

INTERCOLLEGE PRIZE WINNERS

Activity

Category

Level

Year            

Achievement

Student

Debate – Beacon

Extra-curricular

State

2016

Best Team Trophy

 

Bhumi Thakkar

Siddhi Salunkhe

Best Speaker

Ashni Shah

Consolation Prize

Bhumi Thakkar

Arshia Mulla

Rhys Drago

2015

Rolling Trophy Runner Up

Bhumi Thakkar

Siddhi Salunkhe

Consolation Prize

Arshia Mulla

Siddhi Salunkhe

2014

2nd Prize

3rd Prize

Arshia Mulla

Naqia Khateeb

Consolation Prize

Ashni Shah

2013

Best Speaker

Sanya Sayed

Runner Up

Ashni Shah

2012

Best Team Trophy

Sanya Sayed

Tarana Mallick

Best Speaker

Gazala Shaikh

Consolation prize

Sanya Sayed

Zehra Rizvi

Debate – YMT

Extra-curricular

State

2015

2nd Prize

Arshia Mulla

Rukhsar Multani

Quiz – YMT

Extra-curricular

State

2015

2nd Prize

Digvijay Rane

Darshan Shah

Teja Nimbalkar

Academics

Curricular

University

2015

Gold Medal

Anuja Satam

Case Presentation

Extra-curricular

State

2015

3rd Prize

Dr Supriya Gajare

2014

4th Prize

Dr Rakesh Gupta

Badminton

Sports

District

2015

1st Prize – Women Doubles

Tanvi Tekchandani

Cricket – Boys

Sports

State

2013

1st Prize

Boys Cricket Team

Street Play

Cultural

State

2015

Participation